Στις 31 Οκτωβρίου 2018 το BioSim συμμετείχε στην Εκδήλωση Υποδοχής Πρωτοετών

Η κύρια εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα τελετών του κτιρίου διοίκησης. Μετά τον χαιρετισμό του κοσμήτορα, η καθ. Κωνσταντίνα Νικήτα, συντονίστρια της Επιτροπής Προπτυχιακών Σπουδών της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, παρουσίασε το πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών, υπογραμμίζοντας το πλήθος των ευκαιριών για εποικοδομητικές συνεργασίες μεταξύ φοιτητών και ερευνητικών ομάδων, που προσφέρει η Σχολή.

Παράλληλα, οι ποικίλες ερευνητικές δραστηριότητες της Σχολής παρουσιάζονταν στα περίπτερα των εκπαιδευτικών εργαστηρίων και των ερευνητικών ομάδων, που βρίσκονταν στο χώρο υποδοχής. Στο περίπτερό μας οι φοιτητές είχαν τη δυνατότητα να μάθουν περισσότερα για το υπό εξέλιξη ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο, καθώς και για τις κύριες ερευνητικές δραστηριότητες του BioSim στις περιοχές της κινητής υγείας, της διαχείρισης χρόνιων παθήσεων και της υπολογιστικής νευροεπιστήμης. Επιπλέον, πολλές συζητήσεις σχετίζονταν με τους ακαδημαϊκούς στόχους συγκεκριμένων μαθημάτων, καθώς και με ζητήματα επαγγελματικής και ακαδημαϊκής σταδιοδρομίας.