Προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές της ΣΗΜΜΥ συμμετείχαν σε μια συζήτηση στρογγυλής τράπεζας σχετικά με τη "Βιοϊατρική Τεχνολογία", που συντόνισε η καθ. Κωνσταντίνα Νικήτα.

Στο πλαίσιο του 24ου Επιστημονικού Συνεδρίου Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας, που πραγματοποιήθηκε στις 27-29 Απριλίου 2018 στην Αθήνα, η Καθ. Κωνσταντίνα Νικήτα συντόνισε μια συζήτηση στρογγυλής τράπεζας με θέμα τη «Βιοϊατρική Τεχνολογία», η οποία οργανώθηκε σε συνεργασία με το IEEE NTUA Student Branch. Προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών συμμετείχαν σε μια γόνιμη συζήτηση που περιελάμβανε παρουσιάσεις σχετικά με τις εμφυτεύσιμες ιατρικές διατάξεις και τα ευφυή συστήματα υγείας, τη ρομποτική, τα μεγάλα δεδομένα στην υπηρεσία της φροντίδας υγείας, τις τεχνικές βαθιάς μάθησης και την τεχνολογία διεπαφής εγκεφάλου-υπολογιστή (BCI), την υπολογιστική νευροεπιστήμη, την κινητή υγεία και την ηλεκτρονική μάθηση.